Na tej stronie stosujemy pliki cookies. Z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach nie zbieramy w sposób automatyczny żadnych informacji. | Czytaj politykę cookies

zamknij

Flash on English for Cooking, Catering & Reception + audio mp3

34,90 zł

Podręcznik do nauki angielskiego zawodowego dla średnio zaawansowanych - angielski w gastronomii, cateringu i restauratorstwie Tematyka: English for Catering Industry Książka z kolekcji Flash on English - ESP Series wraz z nagraniami audio mp3 do pobrania. Książka...

Ilość
dostępne

  • Wysyłka w 24h  (z wyjątkiem dni wolnych od pracy) Wysyłka w 24h (z wyjątkiem dni wolnych od pracy)
  • 11,90zł paczkomat, 13,90zł kurier DPD lub Pocztex 11,90zł paczkomat, 13,90zł kurier DPD lub Pocztex
  • Darmowa wysyłka od kwoty 220zł Darmowa wysyłka od kwoty 220zł
  • Bezpieczne pakowanie Bezpieczne pakowanie

Podręcznik Flash on English for Cooking, Catering & Reception + audio mp3 - angielski w gastronomii, cateringu i restauratorstwie

Tematyka: English for Catering Industry

Książka z kolekcji Flash on English - ESP Series wraz z nagraniami audio mp3 do pobrania.

Książka powstała z myślą o osobach poszukujących pracy lub pracujących w branży restauratorskiej i cateringowej (kucharzy, kelnerów, kierowników sali/restauracji, barmanów) oraz uczniów i studentów na kierunkach związanych z żywieniem i hotelarstwem.

Podręcznik przeznaczony jest dla osób znających język angielski ogólny na poziomach A2-B1. Prezentuje elementarne zagadnienia związane z problematyką organizacji pracy, przygotowywania potraw, obsługi gości restauracyjnych i hotelowych, bezpieczeństwa żywienia, rozwiązywania sytuacji problemowych, jak również dostarcza podstawowego słownictwa, wyrażeń i struktur użytecznych w typowych sytuacjach komunikacyjnych.

Książka, obok prezentacji specyficznego słownictwa związanego z poszczególnymi zagadnieniami, kładzie nacisk na ćwiczenie umiejętności językowych w zakresie rozumienia ze słuchu (listening), rozumienia tekstu (reading) oraz mówienia (speaking).

Struktura: Książka podzielona jest na trzynaście 4-stronicowych rozdziałów, z których każdy dotyczy specyficznego obszaru przedmiotowego lub sytuacji komunikacyjnej i składa się z:
- 3 lub 4 sekcji prezentujących w formie zwięzłych artykułów różne aspekty omawianego zagadnienia,
- serii ćwiczeń sprawdzających zrozumienie przeczytanych tekstów,
- zestawu praktycznych informacji dodatkowych na temat specyfiki branży w postaci rysunków, wykresów i zdjęć,
- glosariusza prezentującego wybrane słownictwo wraz z transkrypcją fonetyczną poszczególnych słówek.

Spis tematów z książki:
- An Introduction to the Catering Industry
- The Restaurant: Meet the Staff
- Clothes and Personal Hygiene
- In the Kitchen
- Different Foods, Different Cooking Methods
- Preparing the Menu
- Pastry
- Safety & Nutrition
- Serving Techniques
- International Cooking
- At the Bar
- At the Reception
- Problems and Complaints
- Recipes

Zalety: książka umożliwia poznanie specyficznego słownictwa branżowego oraz dostarcza praktycznej wiedzy na temat zagadnień z zakresu cateringu i restauratorstwa.

Zastosowanie: ze względu na swój uniwersalny charakter i łatwość zastosowania książka może stanowić uzupełnienie dowolnego kursu nauczania języka angielskiego na poziomach od A2 do B1. Z powodzeniem może być ona wykorzystywana jako podręcznik wiodący lub towarzyszący w ramach kursów językowych i kształcenia zawodowego z zakresu żywienia i restauratorstwa.

Kolekcja Flash on English - ESP Series to seria książek poświęconych rozwijaniu znajomości słownictwa i wyrażeń angielskich związanych z tematyką branżową i specjalistyczną.

Poziom trudności językowej: A2/B1

Grupa docelowa: młodzież, dorośli

Tematyka książki: praca w branży restauratorskiej

Dodatkowe materiały mające zastosowanie w przypadku wykorzystania podręcznika na zajęciach z języka zawodowego w szkole średniej: obok ćwiczeń i aktywności proponowanych w poszczególnych jednostkach lekcyjnych książka oferuje dodatkowe ćwiczenia integrujące treści kształcenia ogólnego i zawodowego. Ćwiczenia te mają formę zbieżną z zadaniami maturalnymi, ale skupiają się na aspekcie zawodowym, a więc pozwalają na skuteczne przygotowanie się do matury przy jednoczesnym utrwalaniu języka zawodowego. Stanowią one tym samym dla uczniów wskazówkę, jak wykorzystać język zawodowy na egzaminie maturalnym.

Zadania proponowane są w formie arkuszy i składają się z następujących typów ćwiczeń:
• ćwiczenia z mówienia, odpowiadające maturze ustnej, w tym rozmowę wstępną, 2 zadania z rozmowy z egzaminującym (popularne „chmurki”), 2 zdjęcia do opisu z pytaniami oraz rozmowę na postawie materiału stymulującego (wybór opcji).
• ćwiczenia przygotowujące do matury pisemnej obejmujące różnorodne formy użytkowe dopasowane do nowej i starej podstawy programowej oraz teksty pisane z zadaniami (prawda/fałsz, wielokrotny wybór, dobieranie).

Każdy arkusz zawiera również zestaw dodatkowych uwag i podpowiedzi dla nauczyciela oraz rozwiązania do ćwiczeń typu wielokrotny wybór oraz prawda/fałsz.

W skład materiałów dodatkowych wchodzą 3 arkusze z zadaniami integrującymi treści podręcznika z tematami maturalnymi, a także wprowadzenie metodyczne Język obcy w szkole średniej.

Linki do nagrań audio mp3, rozwiązań do ćwiczeń z książki oraz materiałów dodatkowych znajdują się w zakładce DO POBRANIA.

Autor: Catrin E. Morris
Seria: ESP (English for Specific Purposes) Series
Ilość stron: 64
Format: 21x29,7cm
ISBN 9788853622129

9788853622129
9788853622129
9788853622129

Opis

Przedział wiekowy
dla dorosłych
dla młodzieży
Kontekst edukacyjny
zajęcia grupowe
zajęcia indywidualne
Cykl edukacyjny
ESP - English for Specific Purposes


Flash on English for Cooking, Catering & Reception NEW EDITION

Flash on English for Cooking, Catering & Reception focuses on specialist language and communication skills needed for a career in the catering industry.

Pre-intermediate / Intermediate CEFR A2 / B1

Components
Coursebook (64pp full colour)
mp3 files (available online)
Answer Keys (available online)

Organised in 11 short units, it deals with a range of customer-facing situations to help students build confidence and fluency.
Topics covered:
• The restaurant staff
• Clothes and personal hygiene
• The kitchen area
• Food and cooking methods
• Preparing a menu
• Serving techniques
• International cooking
• At the bar
• At reception
• Problems and complaints

by Catrin E. Morris
ESP (English for Specific Purposes) Series
64 full-colour pages
21x29,7cm
ISBN: 9788853622129

Wpisy o tej publikacji na blogu